Yumurtalı Ispanak

Yumurtalı Ispanak Tarifi

Yumurtalı Ispanak Tarifi

Yumurtalı ıspanağı ana yemeklerde yapar ve yeriz. Fakat bu tarif başka sabah kahvaltılarında da yumurtalı ıspanak yapabilirsiniz.

Yumurtalı ıspanak bu sayede ıspanak yemeğini sevmeyen çocuklarınız ıspanak yemeyi sevecekler.

yumurtali-ispanak (1)
yumurtali-ispanak (1)

Leziz olan ve yapımı kolay bu sebze yemeğini şu an bile denememiş olanlarınız bulunuyorsa çok çok fazla vakit kaybetmesinler bence.

Ispanaklı Yumurta Tarifi Nasıl Yapılır?

Temel Reis’in dahi lezzetine bayıldığı ve çocuklarımıza ne değin faydalı olup olmadığını anlatmaya çalıştığı ıspanak tam 1 vitamin deposudur. Böreğini, yemeğini hatta kekini yaptığımız ıspanağın bu seferde yumurtalısının lezzetine bakabilirsiniz.

Evinizde bulunan malzemelerle kısa zaman de hazırlayabileceğiniz, yumurtalı ıspanak nasıl yapılır? sorgusunun cevabını rahatlıkla bulabileceğiniz tarifime 1 göz atın. Deneyecek olanlara daha şimdiden afiyet olsun.

Yumurtalı Ispanak Malzemeler

yarım kg ıspanak
5 tane yumurta
tuz
karabiber
pul biber
pul biber
iki -3 yiyecek kaşığı sıvı yağ
1.5 kaşık salça
1 orta büyüklükte soğan
yarım yiyecek kaşığı çemen (seçime bağlı)

Yumurta seviyorsanız yumurta oranını çoğaltabilirsiniz.

yumurtali-ispanak (1)
yumurtali-ispanak (1)

Yumurtalı Ispanak Yapılışı

Ispanakların kök kısımları ayıklayarak bol suyla yıkayalım.
Yeterince geniş çelik tencerenize koyarak üstüne su koymadan hafifçe haşlıyoruz.

Büyükçe 1 kızartma tavasına sıvı yağı alıp minik ufak doğramış olduğunuz kabuğu soyulmuş olan soğanı sıvı yağda renginin pembeye dönmesini bekleme işlemine geçiyoruz.

Salçasını ilave ediyoruz.
Sonrasında ıspanakları kevgir yardımıyla alıp (suyunu sıkmamanız gerekli kevgir yardımıyla alır iken gelebilen hafif biçimde su olduğunda daha lezzeti olur.) ve isteğe göre çemeni ilave etmiş olarak karıştıralım ve ıspanakları hafifçe kavuralım. Ispanaklı yumurta nasıl yapılır?

Yumurtalı Ispanak
Yumurtalı Ispanak

Tuzunu ve baharatını iyi  ayarlamak önemli. Çünkü sonradan bu duruma müdahale edemiyoruz. Üstünde 4 adet göz açın ve bu boşluk kısımlarından içeri yumurtayı kırmanız gerekiyor.

Yumurtaların üstüne de tuz ve pul biber ektikten daha sonra malzemeleri boşaltıp koymamız gereken tavanın ağzını kapatıp yumurta akları pişme işlemini bitirmeye yakın ateşin altını kapatın. Afiyetler olsun.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir