• Per. Ağu 6th, 2020
Türk Mutfağından Anne Usulü Un Kavurmalı Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır?

Türk Mutfağından Anne Usulü Un Kavurmalı Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır detaylarıyla ele aldık.

Mercimek çorbası, hemen hemen her Türk mutfağının bir tenceresinde kaynayan ve vazgeçilmeyen lezzetli çorbalarından biridir. Bazen ramazanda iftar ve hatta sahur sofralarında bazen evimize bir konuk geldiğinde bazen de ve canımız çorba çektiğinde çabuk bir şekilde mercimek çorbamızı hazırlarız.

Bu çorbayı kimileri un kavurarak kimileri ise un kavurmadan pişirir.

Eskiden annelerimiz çoğunlukla un kavurarak mercimek çorbası kaynatırlardı. Vereceğimiz bu tarifte anne usulü olduğu için dolayısıyla un kavurularak yapılan anne usulü un kavurmalı mercimek çorbası tarifi olacak. Şimdi gelelim tarifimize…
Anne Usulü Un Kavurmalı Mercimek Çorbası Tarifi
Malzemeler:

  • 400 gram kırmızı mercimek,
  • 1 büyük havuç,
  • 1 iri patates,
  • 1 küçük soğan,
  • 4 su bardağı et suyu,
  • 2 su bardağı içme suyu,
  • 2 yemek kaşığı tereyağı,
  • 2 yemek kaşığı ayçiçek yağı,
  • 1 yemek kaşığı un,
  • Tuz, karabiber ve pul biber.

Hazırlanışı:
Mercimeklerin içerisinde taş varsa ayıklanır. Gerçi marketlerden alınan paket mercimeklerde günümüzde pek taş bulunmuyor. Ayıklama işleminden sonra mercimekler suyla yıkanır ve suyu süzülür.

Havuç ve patates yıkandıktan sonra ve soğanların hepsinin de kabukları soyulur. Kabukları soyulan havuç, patates ve soğanlar iri iri doğranır. Çukur bir tencere alınır ve içerisinde doğranmış havuçla birlikte soğanlar pembeleşene kadar bir yemek kaşığı sıvıyağda kavrulur.

Üzerine patatesler eklenir ve onlarda kısa bir süre kavrulduktan sonra, suyu süzülen kırmızı mercimek, tuz, karabiberde tencereye ilave edilerek karıştırılır. Bu karışımın içerisine et suyu ve su eklenerek orta derece ateşte tüm malzemeler pişip yumuşacık olana kadar kaynatılır. Malzemeler pişirildikten sonra başka bir tencere içerisine mercimek çorbası süzgeçten geçirilerek ve içerisinde tüm malzemeler bir kaşık yardımıyla ezilerek süzülür.

Unsuz isteyenler Teflon bir tavanın içerisinde bir yemek kaşığı sıvı yağ ile un çok hafif renk değiştirene kadar kavrulur. Kavrulan un biraz ılıyınca içerisine bir kepçe çorbadan eklenir ve karıştırılır.

Unlu çorbalı bu karışım tenceredeki çorbanın içerisine dökülür. Tam bu sırada çorba ocağa alınır ve eğer ki çorba çok koyu olduysa bir miktar daha içme suyu ilave edilerek çorba karıştırılarak kaynatılır.

(Çorba bu aşama da içerisine un katıldığı için karıştırıldığı zaman un tencerenin dibine tutmayacaktır ve bu karıştırma işlemi çorba ısıtılırken de yapılmalıdır.) Kaynayan çorbamız hazır fakat tam olarak henüz bitmedi.

Kimileri bu çorbaya tereyağında salça pişirip ekler, kimileri ise üzerine kırmızı pul biberi tereyağıyla pişirerek döker. En lezzetlisi tereyağı biber yöntemidir, bu sebeple bir tava içerisinde tereyağı ile pul biber pişirilir ve servis vaktinde kaselere konulan çorbaların üzerlerinde gezdirilir.

Bu çorbayı limonla içmeyi tercih edenler için çorba kasesinin yanına kesilmiş limon eklenir. Un kavurmalı Mercimek çorbası hazır, Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir