• Cts. Eyl 19th, 2020
sade-pilav-tarifi

Püf Noktası İle Sade Pilav Tarifi

Pilav tarifini herkes bilir. Fakat ufak dokunuşlar her bilgiyi değiştirir.

Pilav işi farklı yetenek isteyen önemli bir yiyecektir. Genel olan tariflerin dışına çıkarak sade pilavın farklığını sizlere ince dokunuşlarıyla birlikte en güzel tarifi sizlere sunuyorum.

Sade Pilav Tarifi Gerekli Olan Tüm Malzemeler

  • 2 su bardağı baldo pirinç.
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı. (Hazır değil normal zeytinin içerisinde bulunan yağ gerekir)
  • 1 yemek kaşığı limon suyu (Limondan sıkacağınız su gerekir)
  • 1 tatlı kaşığı bal. (Bal gerçek köy balı olmalıdır)
  • 2 yemek kaşığı tuz.
  • İsteğe göre 1 paket et suyu tablet.
  • 2,5 su bardağı kaynar su.
  • 1 yemek kaşığı köy tereyağı veya kaymaklı Ülker teremyağ.

 

Sade Pilav Tarifi Yapılışı

Tüm pirinçleri 30 dakika ılık suyun içerisinde dinlendirin ve içerisine 1 yemek kaşığı dolusu tuz atıp karıştırmayı unutmayın.

30 dakika sonra pirinçleri süzdükten sonra tencerenin içerisine (fakat büyük gri tencere değil içerisi beyaz olan dip tutturmayan pilavlık tencere) 1 tam dolu yemek kaşığı tereyağını koyun. Hafifçe karıştırarak eritin.

Hemen eridikten sonra içerisine et suyu tableti koyun. Bu en önemli kısmıdır. Tablet burada sertleşir fakat siz büyük tahta kaşık ile birlikte eze eze parçalayın ve yağ içerisinde biraz pişirin.

Fakat yanmamasına dikkat edin. Et suyu tam erimeyecektir tam tersine sertleşir fakat onları çok küçük parçaya bölün. Ardından hemen beklemeden tencerenin içerisine tüm pirinçleri koyun ve iyice et suyu tablet ile birlikte karıştırın ve yağını iyice yedirin. Pirinçler içerisinde erimemiş bulyon görürseniz kaşık ile ezin ve karıştırın.

Daha sonra içerisine 2 yemek kaşığı zeytin yağını katın ve biraz karıştırın. İçerisine 2 yemek kaşığı tuz katın. İyice tuzu yedirene kadar karıştırın ve hemen üzerine 1 tatlı kaşığı dolusu bal koyun. Karıştırmaya devam edin.

Karıştırma işlemi kısık ateşte yapılmalıdır. Baldan hemen sonra 1 yemek kaşığı limon suyunu ekleyin ve 30 saniye iyice karıştırın. Ardından beklemeden 2,5 su bardağı kaynar suyu katın ve kısık ateşi yüksek ateşe çıkartın. Hafifçe karıştırın. 40 saniye boyunca yüksek ateşte biraz kaynasın.

Daha sonra kapağı kapatın ve en kısık ateşi ayarlayın. Pilav suyunu çekene kadar kaynayacak. Arada kontrol edin.

Piştikten sonra kâğıt havlu ile pilavın üzerini kapayın ve bir beze sarın. Pilav 30 dakika dinlensin. Dinlendikten sonra servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir