Pudra Şekersiz Un Kurabiyesi Tarifi1

Pudra Şekersiz Un Kurabiyesi Tarifi

Pudra Şekersiz Un Kurabiyesi Tarifi

Bugün sizlerle un kurabiyesi yapacağız. Ama normalden biraz farklı olacak. Çünkü bu yaptığımız un kurabiyesi tarifi pudra şekersiz aynı başlıkta yer aldığı gibi olacak.

Peki bu tarifi kimler yapabilir? Pudra şekeri elinin altında olmayanlar için nefis bir kurabiye tarifidir. Pudra şekersiz ama toz şekerli olacak bu tarifimiz.

Bu kurabiye başka bir adıyla damat kurabiyesi olarak da geçmektedir. Fakat Osmanlı dönemine gidersek Edirne’de aynı un kurabiyesinin adının kavala kurabiyesi olarak geçtiğini görüyoruz.
Bunu da dipnot olarak belirtmek istedim.

Pudra Şekersiz Un Kurabiyesi Tarifi1
Pudra Şekersiz Un Kurabiyesi Tarifi1

Ayrıca bu tarif kolay sayılan kurabiye çeşitlerindendir. Şimdi tarifimizin malzemelerinden başlayarak adım adım pudra şekersiz un kurabiyesinin yapımına geçelim.

İşe olmazsa olmaz tereyağı ile başlıyoruz. Yaklaşık 100 gram kadar tere yağı gerekli. 1 çay bardağı sıvı yağ bizim için yeterli. 1 adet yumurta sarısı, 1paket kabartma tozu, 1 paket vanilya ve alabildiği kadar un. Tüm malzemeler bu kadar.

Yapılışı;

Normal oda sıcaklığında bulunan toz şekeri, yukarıda belirttiğim yağları ve yumurtanın sadece sarısını bir kaba koyup iyice karıştırın. Malzemeler birbirini özümsesin. Kabarma tozunu ve vanilya ilavesini bu aşamada koyun. Kaşıkla unu azar azar ekleyerek bir kıvam yakalayana kadar yoğurun.

Pudra Şekersiz Un Kurabiyesi Tarifi
Pudra Şekersiz Un Kurabiyesi Tarifi

Bu işlemde bittikten sonra hazırladığımız hamurdan ceviz büyüklüğünde veya biraz daha iri parçaları koparıp top şeklinde yuvarlayın. Ama altı yassı olsun.

Fırını açıp biraz ısınmasını bekleyin. Sonra fırının derecesini 180 dereceye ayarlayıp 15 dakika kadar pişirin. Tüm işlem bu kadar. Soğuduktan sonra servis edebilirsiniz. Çayınız yanına enfes un kurabiyesi yapmış olduk. Hem de pudra şekersiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir