portakalli-etimek-tatlisi (2)

Portakallı Etimek Tatlısı

Portakallı Etimek Tatlısı

Portakallı Etimek Tatlısı tarifi, Portakallı Etimek Tatlısı nasıl yapılır? Portakallı Etimek Tatlısı malzemeleri ve yapılışını birlikte hazırlayacağız.

Şimdi bu tarif için malzemeleri sırasıyla verelim. 8-10 adet tuzsuz etimeği alın. Yani bir paket etimek yeter. Şerbet hazırlamak için 1 su bardağı toz şeker, 2 çay bardağı su, muhallebisini hazırlamak için 2 çay bardağı şeker

3 yemek kaşığı mısır nişastası, 1 kutu süt yeterli gelecektir. 1 paket vanilya, 1 yemek kaşığı tereyağı. Son olarak 2 yemek kaşığı mısır nişastası, 4 çay bardağı portakal suyu ve biraz da toz şeker yeterlidir.

Portakallı Etimek Tatlısı Yapılışı

İlk önce portakallı tatlının şerbet hazırlığını yapın. Bu durumun olması için müsait bir çelik tencereye toz şeklindeki şekeri içerisine alıp karamelize ediliyor.

Şeker eriyip koyulaşmaya başlayıncaya kadar üstüne suyu ilave edin.

portakalli-etimek-tatlisi (1)
portakalli-etimek-tatlisi (1)

Burada toz şeker ilk başta koyulaşmaya başlayacaktır. Ama ardından tekrardan eriyecektir.Şeker erimeye başladıktan sonra 5 dk daha kaynattıktan sonra ocağın üstünden alınabilir.

Daha daha sonra etimekleri borcamın tabanına dizebilirsiniz. Ben bu tarifte iki 3×30 cm boyutlarında orta büyüklükte dört kenarı denk uzunlukta cam bir kap kullanmakta fayda var.

Etimeklerin üstüne ilk sıcaklığı çıkan şerbeti her tarafına gelecek şekilde gezdirelim, şerbetini çekmesi için bekletin.

Tatlımızın muhallebisi için çelik tencereye şeker, un, nişasta ve sütü içerisine alıp çok iyi bir şekilde karıştırıyoruz ki topak kalmasın.
Tencereyi ocağa alabilirsiniz, muhallebimiz göz göz olup koyu kıvama değin karıştırıp pişirin.

Muhallebimiz pişince ocağın üstünden alabilirsiniz, vanilya ve doğal tereyağını ekleyerek tereyağı eriyinceye değin tel çırpma teli ile çırpılır.
Etimekler şerbetini çekince üstüne ilk sıcaklığı çıkan muhallebiyi boşaltarak kendi halinde soğuması için bırakın.

Şunu da söylemekte fayda bulunduğunu ve var olduğunu düşünüyorum portakallı sosu için çelik tencereye nişasta, toz toz şeker ve taze sıkılmış portakal suyunu ekleyerek hiç topaklanma olmayacak şekilde karıştır.

Tencereyi ocağa almanızda fayda var ve sosumuz koyulaşıp göz göz pişene değin pişirin.

Koyulaşan portakal sosunu ocağın üstünden aldıktan 5-6 dakika daha sonra muhallebinin üstüne gezdirip dökün.

Oda sıcaklığına gelebilen tatlının üstünü streç film ile örterek buzdolabında 1 gece dinlendirelim. Bu arada diğer tatlı tarifleri için tatlı sayfamızdan bir çok şekerli ve benim özel önerim olarak alaska tatlı tarifi bulabilirsiniz.

Tatlıyı dolaptan aldıktan daha sonra herhangi bir istediğiniz boyutta dilimleyin ve istediğimiz şekilde süsleyerek servis ediliyor. Afiyet olsun.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir