• Cum. Ağu 7th, 2020

Midye Börek Tarifi Malzemeler:

  • 3 adet yufka

Yufkaları ıslatmak için :

  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 çay bardağı su

İçi için :

  • Peynir ve maydanoz

Üzeri için:

  • Yumurta sarısı

Midye Börek Tarifi Yapılışı:

Midye börek Tarifi yapılışı çok basit olmayan ama zevk alarak yapacağınız ve bittikten sonra iyiki yapmışım diyeceğiniz misafirlerinizin hayretle bakıp nasıl yaptın dedirtecek bir görüntüsü ve lezzeti olan bi tarif.Şimdi gelelim bu midye börek tarifimizin yapılışına hazırmıyız.  🙂

midye-borek-tarifi-yapilisi

 
Tarifin Hazırlanışı:
Öncelikle yufkalarımızı 4 eşit parçaya bölerek başlıyoruz.Daha sonra bir parçası alarak geniş tarafı kendinize doğru olacak şekilde masanın üzerine seriyoruz. Üzerine erittiğimiz tereyağı ve su karışımınıda sürüyoruz.
Yufkanın sivri ucu ve geniş kenarının tam ortasından tutularak yufkamızı  büzüp kelebek şekli veriyoruz. Kanat kısımlarından çevirerek (lale şeklinde) yukarıda birleştiriyoruz. Birleştirdiğimiz yere peynirli harç koyup Midye Börek Tarifimizin  kenarlarınıda kapatarak sigara böreği şeklinde sarıyoruz.
Tüm yufkalar için aynı işlem tekrarlıyoruz. Son olarak börekler yağlanmış tepsimize dizilerek üzerine yumurta sarısınıda sürerek önceden ısıtılmış fırınımıza 180 derecede kızarana kadar pişiriyoruz. daha yakından fotolarımızı inceleyerekte yapmaya çalışabilirsiniz.
Afiyet Olsun..

midye-borek-tarifi-nasil-ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir