• Cum. Eyl 18th, 2020

kurabiye-tarifleri
kurabiye-tarifleri

Kurabiye dilimize aslen Arapçada kureybiyye olarak geçen ve bu kelimeden türeyen bir şeydir.Ayrıca Felemenkçe’de de kurabiye,küçük çörek anlamını taşımaktadır.
Genellikle yağ,un kakao,fıstık,krem şanti ve badem gibi malzemelerle yapımı çok yaygındır.

Kurabiye Tarifleri

Bizimde  kültürümüzde çok ayrı bir yeri bulunmaktadır.Akşam 5 çaıynda veya öğle vakti için hanımların vazgeçilmezleri arasında dersek yanlış olmaz.Ülkemizin zengin mutfak çeşitliliğinden de olsa gerek bir çok farklı kurabiye tarifleri çeşidi bulunmaktadır.Bu tariflere sitemizden  de takip edebilirsiniz.Yaptığınız kurabiye  hemen bozulmaz,iyi muhafaza ederseniz iki veya üç gün aynı tazelikte tüketebilirsiniz.Ama bizim önerimiz kurabiyeyi  az yaparak ertesi gün veya bir başka güne tekrar taze olarak hazırlamanızdan yanadır.
Ayrıca kurabiye bir sürü etkinliği de konu olmuştur.Televizyon programlarından,masallara kadar geniş bir yelpazesi bulunur.Hatırlarsanız Giambattista Basile tarafından yazılan ünlü Alman masalında da Hansel ve Gratel kardeşlerin masalından ana objelerden biri de kurabiyedir.Bunun haricinde bir dönem çok izlenen 1990 ‘lı yıllarda oynayan Susam Sokağı veya Kurabiye Canavarı gibi yapımlarda çok ilgi görmüştür.
Kurabiyeler tatlı ve tuzlu olarak ikiye ayrılmıştır.Genelde ağırlıklı olarak tercih edilen kurabiye çeşidi tatlı kurabiyedir.Ama herkesin beğenisi ve damak tadı tabi ki farklı olabilir.
Kurabiyeyi dışarıdan hazır alabileceğiniz gibi evinizde de yapabilirsiniz.Ama kurabiyeyi evde yapmanız daha güzel olacaktır.Hem evinizin keyifli ortamında kendi bildiğiniz temiz bir şekilde kurabiyeleri hazırlamanın zevki hemde bereketli olması açısından da ayrı bir önem taşımaktadır.
Kurabiye yapmayı bilmiyorsanız,hiç canınızı boş yere sıkmanıza gerek yok.Sitemizden kurabiyelere kategorisine göz atarak harika kurabiye tarifleri bulabilirsiniz.İstek,öneri veya yayınlanlanmasını isteğiniz tariflerde bulunuyor ise bizimle info@biyemektarifi.com  adresinden iletişime geçebilirsiniz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir