Kavurma Yöntemleri

Kavurma Yöntemleri

Kavurma yöntemleri wok tavada pişireceğiniz yemeklerin çoğu kızartmalı kavurma olacak bu nedenle pişirme yöntemidir.

En kapsamlı şekilde öğrenmekte yarar vardır. Bu pişirme yöntemleri size mutfakta büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gerekli sosları dahil olmak üzere tüm malzemeleri elinizin altında bulundurmalısınız. Unutmamanız gereken en önemli nokta önceden kızdırılmış olmasıdır.

Yarın için hatırlatma programı olursa yağ tavanın yüzeyini ince bir tabaka halinde kaplayarak eklenen malzemeleri tavaya yapışmasını sağlar.

Bunu yapmanın püf noktası ise tavanın kenarından yağ çok ince bir şehir haline gelecek yanıta bana doğru eşit miktarda aktarılması sağlamaktır. 1-2 yemek kaşığı kadar yağ koymak yeterli olacaktır. wok tavada et kavuruyorsun. Borcam mümkün olduğunca altını açın. Böylece eti ve değer değmez pişmeye başlayacaktır.

Sebze ve balıklar için ocağın altını biraz daha açabilirsiniz.

Wok tavayı yeterince kızıp kızmadığını anlamak için yağ ekleyip sonra tavaya birkaç damla su koyun. Eğer su patlayıp anında buhar haline gelirse tabi atabilirsiniz .

Eğer su damlacıkları yine patlıyor. Ama birkaç saniye tavada kalıyorsa sebzeler balık için optimum sıcaklığa gelmiş demektir. Mısır yağı rüyada yer fıstığı gibi dumanlanma noktası yüksek bir yeri tercih edin.

biyemektarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yengeç Çorbası

Pts Nis 13 , 2015
Yengeç Çorbası Tarifi ve Yengeç Çorbası yapılışını ve geniş diğer lezzetli tariflerimiz ile biyemektarifi.com olarak sizlerle paylaşıyoruz. Yengeç Çorbası Malzemeleri 100 gram yengeç eti yarım tatlı kaşığı doğranmış zencefil 2 tane yumurta 2 yemek kaşığı süt 1 yemek kaşığı mısır unu yarım kilo et suyu 200 gram krema haline getirilmiş […]
Yengeç Çorbası