• Cts. Eyl 19th, 2020
Kahvaltılık Kavurmalı Yumurta Tarifi

Kahvaltılarda sıkça tercih ettiğimiz yumurtayı kavurmalı yumurta olarak yapacağız. Kurban bayramına girerken bu müthiş lezzetten mahrum kalmak tabiki olmaz.
Kurban bayramının ilk sabahı kavurmalı yumurtayı yetiştiremeyebilirsiniz.  Fakat kurban bayramının ikinci günü veya kurban bayramının 3. ve 4.günlerinde tüm aile sofra başında sabah kahvaltısına mis gibi dumanı üzerine taze kurban etinden kavurma yapacağız.
Tabi akşama da kavurmalı pilav yapabilirsiniz. Ama biz sabahtan şöyle kurban etinden kavurmanın tadına bir varalım değil mi? Mis gibi dumanı üzerinde lezzetli mi lezzetli kavurmalı yumurta nasıl yapılır? Şimdi sizlere kavurmalı yumurta yapmanın püf noktalarını ve kurban etinden kavurmayı nasıl daha iyi yapabilceğimizi birlikte adım adım anlatacağım.
Önce bu kavurmanın besin değerleri nedir? Kaç kişilik? ne kadar sürede hazır olur? Onların da bilgisini verip öyle et kavurma tarifimize geçeceğim. 100 gramda yaklaşık 190 kalori var. Kolestrolü olanlar biraz dikkat ederek yemek mecburiyetinde kalacak maalesef.Doymamış yağ oranı biraz fazla olduğundan dolayı ağır gelebilir. Bu dipnotu da düştükten sonra tarife deva edeyim.
Şimdi vereceğim tarif 2 kişilik ama siz evdeki kişi sayısı kadar artırabilirsiniz. Malzemeleri aynı oranda artırırsanınz bir sorun olmaz.
Hazırlık aşaması 10 dakika zaten yumurtayı pişirmesi 5 dakika onun için toplamda 15 dakikalık bir sürede kahvaltılık kavurmayı hazır edeceğiz.Gelelim malzemelere.

Kavurmalı Yumurta Malzemeleri

200 gram kavurma
2 adet yumurta
yarım tatlı kaşığı tereyağı
yarım çay kaşığı tuz
Üzeri için: 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
Not: Bu malzemelerden örneğin kavurmayı artırabilirsiniz. Bana ideal geliyor. Ama siz isterseniz 300 gramda yapabilirsiniz belirttiğim et gramını.

Kavurmalı Yumurta Tarifi

Buradaki kilit nokta en başta etin kalitesi. Lastik bir etle bu iş olmaz. Ama ben sizin etinizin güzel olduğunu varsayıyorum. Lokum gibi et derler ya işte tam olarak öyle olsun isytiyoruz kavurma etinin.
İkinci önemli husus tereyağının kalitesidir. Eğer köyden falan getirtebildiğiniz bir tereyağı varsa harika. Yoksa da canınızı sıkmayın iyi bir marka tereyağı işinizi görecektir.
İlk önce etleri küçük küpler halinde kesiyoruz. Keskin bir bıçak bu aşamada işinizi kolaylaştırır. Kullanmak istediğiniz eti küçük parçalara ayırdıktan sonra tavayı kızdırın.
Yarım tatlı kaşığı tereyağını tavaya atıp eritin. Tavanın dibini yağlasanız yeterli gelecektir.
Küçük parçalara ayırdığınız et parçalarını rengi dönene kadar bir süre kavurun.
Yumurtanın sarısını dağıtmadan ve kabuklarını tavaya düşürmeden 🙂 yumurtayı kırın.Tuzu üzerinden elinizle gezdirerek serpiştirin.
Yumurtanın beyazları koyulaşana kadar kısık ateşte pişirin.Ama çok kuru olmamasına dikkat edin. Yumurta bütün suyunu çekmesin. Servis ederken aceleci olmanızda fayda var. Soğumadan sabah kahvaltısında zeytin, peynir, çay ve ekmek hazırlandıktan sonra en kavurmalı yumurtayı sofraya getirebilirsiniz.
Kavurmalı yumurta tarifini ve yapılışını detaylı şekilde anlattık. Afiyet olsun. Hayırlı Bayramlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir