• Çar. Eyl 23rd, 2020
Ev Yapımı Kayısı Reçeli

 Kayısı Reçeli

Evlerimizin olmazsa olmazı reçel ve marmelatlar. Özellikle pazar sabahlarında tüm aile bir arada iken yapılan kahvaltının yanında reçel ve bal olmazsa eksiklik hemen hissedilir.

Kışın bulamadığımız meyveler için yaz aylarından hazırlığı yapmak gerekir. Eskiden kimse reçelini dışarıdan almazdı. Büyük anneler her hazırlığını yapar yaz veya kış aylarında bu ürünlerin sıkıntısını çekmezlerdi. Şimdilerde dışarıdan her ne kadar parasını verip reçel temin etsek de o tatları pek bulamayız.

Çünkü reçel kolay gibi görünse de şekerini ve meyvesini iyi ayarlayamazsanız ya çok tatlı olur, ya da tadı az olur yenmez.

Onun için biz kayısı reçelini evde kendi aldığımız malzemelerle orantılı bir şekilde hazırlayacağız. Bir düşünsenize mis gibi taze bir kayısıdan gelen kokuyu.

Bunu bir de reçel yapıp sabah kahvaltılarında peynirin yanında veya kızarttığınız ekmeğinizin üzerine sürdüğünüzde o enfes tadı anlatmak için sayfalar dolusu yazı yazılır. 🙂 Ama ben sizin o kadar vaktinizi almak istemiyorum. Onun için kayısı reçeli nasıl yapılır? sorusunu cevaplamak için hemen reçel tarifinin yapımına geçmek istiyorum.

Kafanızda bazı soru işaretleri olduğunu biliyorum. Örneğin bu yaptığımız kayısı reçelinden bize ne kadar çıkacak ortama ne kadar sürede yaparız gibi.

Dilerseniz hemen bu sorularınızı yanıtlayayım. Ardından hemen kayısı reçeli yapımına geçelim. Hazırlayacağımız tariften 1 büyük kavanoz reçel yapacağız.

Yaklaşık olarak tüm işlemlerimiz 1 saatte bitecek. Bunun 20 dakikası hazırlama süresi geri kalan süre ise pişirme süremiz olacak.

Kayısı Reçeli Tarifi Malzemeleri

  • 1,5 kilogram gram kayısı
  • 1 kilograma yakın şeker
  • Limonun dörtte birini kesin(Limon suyu)
  • 1 su bardağı içme suyu

Not: Şekeri isteğinize göre biraz daha azaltabilirsiniz. Biz şekerli sevenlere göre gittik tarifimizde.

Kayısı Reçeli Tarifinin Püf Noktası

Reçeli güneş görmeyen bir bölümde ve kuru serin bir yerde saklamanız reçelin raf ömrünü uzatır. Ayrıca kayısı reçelinin kıvamını artırmak istiyorsanız limon en son ocaktan alırken sıkmak mantıklı olacaktır.

Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır?

Kayısıları pazardan tazelerini seçip alıp eve geldik.

İlk ne yapıyoruz meyve temizliği tabiki. Bol su ile iyice kayısı yıkayın. Kayısıların hepsini ikiye ayırıp orta çekirdeklerini alın. Bu zaten sizi fazla yormayacaktır. Sonra bu kayısıları tekrar ikiye bölün. Yani toplamda kayısı dörde bölünmüş olacak. Tencereye kayısıları atın.

Tencere biraz büyük olursa daha iyi olur. Tencereye koyduğunuz kayısıların üzerine şekeri koyup tencerenin kapağını kapatın.

Bu halde 1-2 saat bekleyin. Kayısılar şekeri biraz içine çeksin. Tat verir. Bu arada kayısılar biraz suyunu bırakır.

Sizde temiz içme suyundan üzerine su ilave edin. Ocağın altını en kısık ateşe alıp kaynatın. Arada bir kayısı reçelini karıştırmak gerekiyor. Tahta bir kaşıkla karıştırın. Hem bunu yaparken suyunu ve kıvamını da kontrol edebilirsiniz. Kayısı reçeli yaparken üzerinde biraz köpük oluşabilir. Bu sizi endişelendirmesin.

Merak etmeyin bu gayet normal. Sadece köpüğü alıp atarsanız daha iyi olur. Reçel isteğiniz kıvama geldiğinde belirttiğimiz miktarda limon suyunu ekleyebilirsiniz.

2-3 dakika kadar daha kaynatıp ocağın altını kapatın. Reçel soğumaya bırakın. Reçel soğuduktan sonra isterseniz küçük kavanozları veya 1 büyük kavonoza koyarak muhafaza edebilirsiniz.

Bu tamamen size kalmış. Ben genelde küçük parçalara bölerim böylesi bana daha kolay geliyor. Son olarak kayısı reçeli kavanozu fazla güneş görmeyen bir yere aldınız mı bu iş bitmiştir. Afiyetle reçelinizi yemeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir