• Per. Eyl 24th, 2020

Burçlara Göre Diyet Önerileri

Burçların kişisel özellikleri değiştiği gibi beslenme şekilleri de farklılık gösteriyor. Hangi burç nasıl beslenmeli ? Hangi burcun diyeti nasıl olmalı ? İşte tüm bu soruların cevabı…
KOÇ BURCU
Koç burcu modayı takip eden,giydiklerini kendisine güzel bir şekilde yakıştırmayı bilen,kilo sorunu olmayan şanslı burçlar arasında yer almaktadırlar. İleri yaşlara kadar formda kalmayı, genç görünmeyi çok iyi bilirler. Enerjik ve oldukça aktif kişiliğe sahiplerdir. Fakat diyet yapmak sabır işi olduğundan dolayı kolay kolay diyet yapmaya yanaşmazlar. Yediklerini kolayca yakarlar. Spora çok düşkün kişilerdir. Çok ağır bir diyete gereksinimleri genelde olmaz. Abur cubur tüketmeyide ihmal etmezler çok severler.
KOÇLAR İÇİN ÖNERİLEN VİTAMİN VE SEBZELER
C vitamini hücrelerdeki oksidasyon işlemini hızlandırmaktadır.Hızlı bir şekilde absorbe edilen ve vücuttan kolayca atılan bir vitamindir. Kuşburnu, greyfurt, ananas, portakal, limon, elma, şeftali, mango, böğürtlen, kayısı, muz, soya fasulyesi, brokoli ve diğer yeşil sebzeler, dana eti, ciğer, kırmızı biber, patates ve lahanada bolca bulunur.
Vitamin P içeren: Biber, kayısı, kiraz, üzüm çeşitleri, limon, portakal, greyfurt, maydanoz, kuru erik, taze erik, kuşburnu.
Demir içeren: Et ürünleri, balık, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, avokado, rafine edilmemiş buğday ürünleri, karahindiba, çilek, soğan.
Manganez içeren: Yeşil sebzeler, taze yeşil biber, salatalık, hardal bitkisi, yumurta, buğday ürünleri, badem, ceviz, böğürtlen, hurma, kestane, muz.
Vitamin A içeren: Süt, tereyağı, peynir, yumurta, muz, balık yağı, sarı ve yeşil renkli tüm sebze grubu, bamya, ıspanak, avokado, mango, papaya, ananas, portakal, kayısı, bal kabağı, et ve ciğer ürünleri.
Vitamin B1 içeren: Maya, et, fıstık, rafine edilmemiş pirinç, soya fasulyesi.
Vitamin B12 içeren: Sakatatlar, ciğer, yumurta sarısı, süt tavsiye edilebilir.
BOĞA BURCU
Boğa burçları çok çabuk kilo almaya müsait yapıları vardır. Çok aktif kişi değillerdir. Bu yüzden yediklerini zor yakarlar. Diyet yapmaktan hiç mi hiç hoşlanmaz boğa burcu. Hayvansal gıdaları tercih ederler. Mükellef bir sofraya asla hayır demezler.Troit bezi düzgün çalışmadığı için az bile yeseler kolayca kilo alıyorlar.
BOĞALAR İÇİN ÖNERİLEN VİTAMİN VE SEBZELER
Doğum haritanızda Venüs’ünüzü kontrol edin. Önerdiğimiz besinleri doktorunuza danışarak kullandığınızda daha sağlıklı bir yaşam size sunulabilir. Doğum haritalarında Venüs etkileri ağır basan kişilerin (Boğa burcuysanız veya Yükselen burcunuz Boğa ise) vücutlarındaki mineral ve vitamin dengesine dikkat etmeleri gerekir. Vitamin dengesi olarak A (carotene), K, E, niasin, mineral olarak ise bakır, çinko, biotin, iyot, inositole dikkat etmek gerekir. Venüs’ün bozuk açılarında, vücuda giren şeker ve karbonhidratlar kolay kolay yakılamaz ve direkt yağa dönüşürler. Bu besinlerden kaçınılması doğru olacaktır. Oranlarını dengeleyemeyeceğinizden dolayı bakır ve K vitamini alımı doktor tavsiyesi eşliğinde ayarlanabilir. Okyanus algı, klorella, bol klorofil ve iyot ihtiva ettiği için çok faydalıdır.
Bunun dışında;
İyot içeren: Kuşkonmaz, soğan, sarımsak, havuç, bezelye, domates, ıspanak, deniz ürünleri, iyotlu tuzlar.
A vitamini içeren: Süt, tereyağı, peynir, yumurta, muz, balık yağı, sarı ve yeşil renkli tüm sebze grubu, bamya, ıspanak, avokado, mango, papaya, ananas, portakal, kayısı, bal kabağı, et ve ciğer ürünleri.
E vitamini içeren: Tereyağı, süt, peynir ürünleri, bitkisel sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, kahverengi pirinç uygundur. Patates cipsleri, tuzlu fıstık, fındık gibi çerezler vücuttaki E vitaminini eksiltir ve yok eder. Bu tip besinler klorlu maddelerle kaplanarak hazırlanır (Unutmayın, klorlu bu çeşit yiyecekler ve klorlu su, vücuttaki E vitaminini yok eder).
K vitamini içeren: Yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, süt, domates, havuç, yulaf.
Bakır içeren: Deniz ürünleri, taze ciğer, badem, patates, üzüm, salatalık, mısır, kuşkonmaz.
Çinko içeren: Buğday tohumu, sebzeler, limon, kestane, soda, bal, deniz hayvanlarının çoğu, havuç, soğan, tavuk, kuru maya.
Biotin içeren: Maya, baklagiller, et, midye, faydalı besinler arasındadır.
İKİZLER BURCU
Çok hareketli yapıları vardır. Ne yeseler yakabilme özelliğine sahiptirler. Aktif bir yaşam sürdürdükleri için kilo sorunu ile pek karşılamazlar. Diyet yapmayı sevmiyorlar. Özellikle aynı besin grubuyla yapılan perhizlere tahammülleri yoktur farklılık ararlar. Ne zaman bir şey onları huzursuz etse abur cubur tüketirler. Çabuk hazırlanan yemekleri tercih ederler. Düzenli bir yemek alışkanlıkları genellikle yoktur.
İKİZLER İÇİN ÖNERİLEN VİTAMİN VE SEBZELER
B1, B6, B12, B15. Kalsiyum, niasin, potasyum, magnezyum, fosfor, bira mayası. Mineraller vücuda kalsiyum alımını dengeler. Kalsiyumun vücut tarafından kullanılmasına fosfor, magnezyum ve C vitamini yardımcı olur. Örneğin kalsiyum almadan 30 dakika önce, 1 limon veya portakal suyu içmek de aynı işi görür. Bu, kalsiyumun vücut tarafından tutulmasını kolaylaştıracaktır.
Ayrıca;
Vitamin D içeren: Güneş ışığı, en doğal olanıdır. Güneş ışığı, deri üzerine düştüğü zaman vücut onun içindeki maddeyi
D vitaminine dönüştürür. Bunun dışında tereyağı, krema, somon balığı, balık yağı, yumurta sarısı, yeşil salatalar, süt ürünleri.
Kalsiyum içeren: Süt ürünleri, kemikli et, yağlar, yoğurt, ceviz, fındık, badem, brokoli, limon, portakal, bamya, bezelye, karnabahar.
Fosfor içeren: Balık, et, yumurta, fırın patates.
Magnezyum içeren: Fıstık, bezelye, yeşil sebzeler, deniz ürünleri, esmer ve beyaz pirinç, portakal, hindistan cevizi.
B1 vitamini içeren: Maya, et, fıstık, rafine edilmemiş pirinç, soya fasulyesi.
B12 vitamini içeren: Sakatatlar, ciğer, yumurta sarısı, süt.
B15 vitamini içeren: Esmer pirinç, bira mayası, bal kabağı, susam, rafine edilmemiş tahıllar.
Niasin içeren (bir çeşit B vitaminidir): Bira mayası, beyaz ve kırmızı et, balık, süt.
B6 vitamini içeren: Yeşil yapraklı sebzeler, muz, tahıllar.
Potasyum içeren: Patates, soya fasulyesi, salatalık, hardal tohumu, ıspanak, domates, kiraz, elma, erik, muz, kavun, karpuz, vücut için yararlı olacaktır.
YENGEÇ BURCU
Kilo almaya müsait yapıları vardır. Enerjik değiller. Yediklerini kolayca yakamıyorlar. Mideleri aşırı hassas. Hazmetme problemleri sık sık yaşıyorlar. Spor yapmaktan hoşlanmıyorlar. Çok iyi aşçılar ve sürekli yemekle haşır neşir olmaları kilo almalarına neden oluyor. Tencere yemeklerini çok seviyorlar. Kan dolaşımları zayıf.
YENGEÇ İÇİN ÖNERİLEN VİTAMİN VE SEBZELER
Vitamin B2 içeren
Peynir ürünleri, süt, tavuk, sakatatlar, balık ürünleri, yumurta, soya fasulyesi, lifli sebzeler, badem.
Vitamin B6 içeren
Yeşil yapraklı sebzeler, muz, tahıllar.
Potasyum içeren
Patates, soya fasulyesi, salatalık, hardal tohumu, ıspanak, domates, kiraz, elma, erik, muz, kavun, karpuz.
Germanyum içeren
Sarımsak, ginseng, aloa vera öneriliyor.
ASLAN BURCU
Sosyal bir kişiliğe sahip oldukları için genelde dışarıda yemek yemekten aşırı zevk alırlar. Çok hızlı olmasa bile iyi çalışan bir metabolizmaya sahip yapıları vardır. Spor yapmayıda çok severler.
ASLANLAR İÇİN ÖNERİLEN VİTAMİN VE SEBZELER
Vitamin dengesi için A (carotene), B1, B5, B12, B15, mineral dengesi için iyot, klorofil, manganez, folik asit, niacin ve ko-enzim Q10 oranı kontrol edilmelidir.
Örneğin;
Okyanus algı klorella, bol klorofil ve iyot ihtiva ettiği için çok faydalıdır. B vitaminleri ise karışık tabletler halinde değil, tek başına alındığı takdirde vücut tarafından daha iyi absorbe edilebilir.
İyot içeren: Kuşkonmaz, soğan, sarımsak, havuç, bezelye, domates, ıspanak, deniz ürünleri, iyotlu tuzlar.
Manganez içeren: Yeşil sebzeler, taze yeşil biber, salatalık, hardal bitkisi, yumurta, buğday ürünleri, badem, ceviz, böğürtlen, hurma, kestane, muz.
Klorofil içeren: Bütün yeşil yapraklı lifli sebzeler, özellikle ıspanak, karahindiba, yeşil hardal bitkisi.
A vitamini içeren: Süt, tereyağı, peynir, yumurta, muz, balık yağı, sarı ve yeşil renkli tüm sebze grubu, bamya, ıspanak, avokado, mango, papaya, ananas, portakal, kayısı, balkabağı, et ve ciğer ürünleri.
B1 vitamini içeren: Maya, et, fıstık, rafine edilmemiş pirinç, soya fasulyesi.
B5 vitamini içeren: Soya fasulyesi, yumurta sarısı, baklagiller.
B12 vitamini içeren: Sakatatlar, ciğer, yumurta sarısı, süt.
B15 vitamini içeren: Kahverengi pirinç, bira mayası, balkabağı, susam, rafine edilmemiş tahıllar.
Folik asit içeren: Meyveler, domates, yeşil yapraklı sebzeler, sakatatlar, bira mayası, mısır, ıspanak.
Niasin içeren (bir çeşit B vitaminidir): Bira mayası, beyaz ve kırmızı et, balık, süt.
Ko-enzim Q10 içeren: Uskumru, sardalye, fındık, çok koyu yeşil yapraklı sebzeler (brokoli,ıspanak, karahindiba), kepekli tahıllar faydalı olacaktır.
Vitamin ve Mineraller Dengesi…
BAŞAK BURCU
Yediklerini aslında gayet çabuk yakabilen Başaklar, gıdalarına dikkat ediyorlar. Çoğunlukla kilo problemleri yok. Ev yemeklerini seviyorlar. Eğer diyet yapmaları gerekiyorsa programa harfiyen uyarlar. Sebze ve meyveden hoşlanıyorlar.
BAŞAKLAR İÇİN ÖNERİLEN VİTAMİN VE SEBZELER
B1, B6, B12, B15, kalsiyum, niasin, potasyum, magnezyum, fosfor, bira mayası. Mineraller vücuda kalsiyum alımını dengeler. Kalsiyumun vücut tarafından kullanılmasına fosfor, magnezyum ve C vitamini yardımcı olur. Örneğin kalsiyum almadan 30 dakika önce, 1 limon veya portakal suyu içmek de aynı işi görür. Bu, kalsiyumun vücut tarafından tutulmasını kolaylaştıracaktır.
Ayrıca;
Vitamin D içeren: Güneş ışığı en doğal olanıdır. Güneş ışığı deri üzerine düştüğü zaman vücut onun içindeki maddeyi D vitaminine dönüştürür. Bunun dışında tereyağı, krema, somon, balık yağı, yumurta sarısı, yeşil salatalar, süt ürünleri.
Kalsiyum içeren: Süt ürünleri, kemikli et, yağlar, yoğurt, ceviz, fındık, badem, brokoli, limon, portakal, sebzeler (bamya, bezelye, karnabahar).
Fosfor içeren: Balık, et, yumurta, fırın patates.
Magnezyum içeren: Fıstık, bezelye, yeşil sebzeler, deniz ürünleri, esmer ve beyaz pirinç, portakal, hindistan cevizi.
Vitamin B1 içeren: Maya, et, fıstık, rafine edilmemiş pirinç, soya fasulyesi.
Vitamin B12 içeren: Sakatatlar, ciğer, yumurta sarısı, süt.
Vitamin B15 içeren: Esmer pirinç, bira mayası, balkabağı, susam, rafine edilmemiş tahıllar.
Niasin içeren (bir çeşit B vitaminidir): Bira mayası, beyaz ve kırmızı et, balık, süt.
Vitamin B6 içeren: Yeşil yapraklı sebzeler, muz, tahıllar.
Potasyum içeren: Patates, soya fasulyesi, salatalık, hardal tohumu, ıspanak, domates, kiraz, elma, erik, muz, kavun, karpuz sağlığınız için önemlidir.
TERAZİ BURCU
Çabuk kilo almaya müsait yapıları vardır. Bundan pek memnun değillerdir o yüzden kilo vermeye sürekli çabalarlar. Yediklerini çabucak yakamazlar. Davetlere gitmeyi çok fazla severler. Kalorili yiyeceklere düşkünler fast food vazgeçilmezleri arasındadır. Hareketli değiller. İlerleyen yaşlarda kilo alımı daha fazla görülmektedir. Eğer gerekiyorsa bir egzersiz programını başarıyla uygularlar.
TERAZİLER İÇİN ÖNERİLEN VİTAMİN VE SEBZELER
Kuşkonmaz, soğan, sarımsak, havuç, bezelye, domates, ıspanak, deniz ürünleri, iyotlu tuzlar. Vitamin A içeren: Süt, tereyağı, peynir, yumurta, muz, balık yağı, sarı ve yeşil renkli tüm sebze grubu, bamya, ıspanak, avokado, mango, papaya, ananas, portakal, kayısı, bal kabağı, et ve ciğer ürünleri.
E vitamini içeren: Tereyağı, süt, peynir ürünleri, bitkisel sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, esmer pirinç uygundur. Patates cipsleri, tuzlu fıstık, fındık gibi çerezler vücuttaki E vitaminini eksiltir ve yok eder. Bu tip besinler, klorlu maddelerle kaplanarak hazırlanır. Vitamin K içeren: Yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, süt, domates, havuç, yulaf. Bakır içeren: Deniz ürünleri, taze ciğer, badem, patates, üzüm, salatalık, mısır, kuşkonmaz. Çinko içeren: Buğday tohumu, sebzeler, limon, kestane, soda, bal, deniz hayvanlarının çoğu, havuç, soğan, tavuk, kuru maya.
Biotin içeren: Maya, baklagiller, et ve midye, faydalı besinler öneriliyor.
AKREP BURCU
Metabolizmaları iyi çalışmaktadır. Kas yapıları genelde çok güçlü olur. Yediklerini kolayca yakarlar. Spor ve egzersiz yapmayı çok severler. Her türlü besini tüketebilirler yemek seçmezler.
AKREPLER İÇİN ÖNERİLEN VİTAMİN VE SEBZELER
B2 vitamini içeren: Peynir ürünleri, süt, tavuk, sakatatlar, balık ürünleri, yumurta, soya fasulyesi, lifli sebzeler, badem.
B7 vitamini içeren: Yeşil yapraklı sebzeler, muz, tahıl.
Potasyum içeren: Patates, soya fasulyesi, salatalık, hardal tohumu, ıspanak, domates, kiraz, elma, erik, muz, kavun, karpuz.
Biotin içeren: Maya, baklagiller, et, midye.
Kalsiyum içeren: Süt ürünleri, kemikli et, yağlar, yoğurt, tuna balığı, ceviz, fındık, badem, brokoli, limon, portakal, bamya, bezelye, karnabahar.
Fosfor içeren: Balık, et, yumurta, fırın patates faydalı besinler arasındadır.
YAY BURCU
Metabolizmaları gayet iyi çalışmaktadır hiç şikayet etmezler. Orta yaştan sonra kilo alımı başlar genellikle kalça bölgesinde yüksek olmaktadır. Sosyal kişiler oldukları için sürekli bir şeyler atıştırmaya bayılırlar. Ancak spor ve egzersizden de çok hoşlanırlar. Hareketli yapıları vardır. Diyet yapmayı sevmezler. Dünya mutfağına aşırı meraklılardır. Her türlü yemeği kolayca tüketirler.
YAYLAR İÇİN ÖNERİLEN VİTAMİN VE SEBZELER
Vitamin dengesi olarak B2, B5, B6, B12, B15, E, F, niasin, mineral dengesi olarak ise sülfüre, lesitine dikkat edilmelidir. Özellikle diyetlerde, GLA (gamma linoleik asit), kolayca zayıflamaya, organlardaki (özellikle kalp) ve vücuttaki yağların kolay eritilmesine yardımcı olur. Sülfür kaynağı balık, yumurta, et, kuşkonmaz, soğan, kakao, badem ve ceviz, lesitin kaynağı karpuz çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği ve bitkisel kaynaklı yağlar, yumurtanın sarısı, Yaylar için faydalı besinler arasında sayılabilir.
OĞLAK BURCU
Hareketli kişiler oldukları söylenemez. Spor ve egzersizden hiç hoşlanmazlar. Kemik yapıları çok güçlüdür. Yediklerini pek kolay yakamazlar fakat formlarını koruma şansları oldukça yüksektir. Hemen hemen hepsi çalışma hayatını çok sever. Doğal olarak ofiste yenilebilecek gıdalara, çabuk hazırlanan yiyeceklere yönelirler. Akşam eve döndüklerinde yatana kadar atıştırmayı tercih ederler. Yemek düzenleri bu nedenle pek olduğu söylenemez.
OĞLAKLAR İÇİN ÖNERİLEN VİTAMİN VE SEBZELER
Florin içeren: Lahana, kuşkonmaz, karnabahar, patates. Silis içeren: Arpa, yulaf, soğan. Selenyum içeren: Tüm deniz bitkileri, balık, karaciğer, maya, selenyumlu toprakta yetişen tüm sebzeler, mısır, bezelye, buğday, mercimek. Vitamin A içeren: Süt, tereyağı, peynir, yumurta, muz, balık yağı, sarı ve yeşil renkli tüm sebze grubu, bamya, ıspanak, avakado, mango, papaya, ananas, portakal, kayısı, bal kabağı, et ve sakatatlar. Bakır içeren: Deniz ürünleri, taze ciğer, badem, patates, üzüm, salatalık, mısır, kuşkonmaz. Vitamin D içeren: Güneş ışığı en doğal olanıdır. Güneş ışığı deri üzerine düştüğü zaman vücut onun içindeki maddeyi D vitaminine dönüştürür. Bunun dışında tereyağı, krema, somon ve turna balıkları, balık yağı, yumurta sarısı, yeşil salatalar, süt ürünleri.
Kalsiyum içeren: Süt ürünleri, kemikli et, yağlar, yoğurt, ceviz, fındık, badem, brokoli, limon, portakal, bamya, bezelye, karnabahar. Fosfor içeren: Balık, et, yumurta, fırın patates. Magnezyum içeren: Fıstık, bezelye, yeşil sebzeler, deniz ürünleri, esmer ve beyaz pirinç, portakal, hindistan cevizi seçilebilir. Ayrıca Satürn açıları vücut kinetiğinin zorlandığını gösterdiği için diğer insanlara göre daha çabuk etkilenebilen Oğlaklar, enerji depolanmasında yardımcı ve hastalıklara karşı koruma sağlayan C vitaminini daha fazla tüketebilirler. C vitamini hücrelerdeki oksidasyonu hızlandırır. Ayrıca çabuk emilen ve vücuttan dışarı kolayca atılabilen bir vitamindir. Kuşburnu, greyfurt, ananas, portakal, limon, elma, şeftali, mango, böğürtlen, kayısı, muz, soya fasulyesi, brokoli ve diğer yeşil sebzeler, dana eti, ciğer, kırmızı biber, patates, lahana.
KOVA BURCU
Yediklerini kolayca yakarlar. Gerektiğinde diyet yaparlar fakat uzun süreli egzersizleri daha çok tercih ederler. Sık aralıklarla yemek yemezler.
KOVALAR İÇİN ÖNERİLEN VİTAMİN VE SEBZELER
Vitamin olarak: B1, B6, B12, B15, Vitamin D (veya Güneş ışığı), kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum alımına dikkat edilmelidir.
B1 vitamini içeren: Maya, et, fıstık, rafine edilmemiş pirinç, soya fasulyesi.
B6 vitamini içeren: Yeşil yapraklı sebzeler, muz, tahıllar.
B12 vitamini içeren: VSakatatlar, ciğer, yumurta sarısı, süt.
B15 vitamini içeren: Esmer pirinç, bira mayası, bal kabağı, susam, rafine edilmemiş tahıllar.
D vitamini içeren: Güneş ışığı, en doğal olanıdır. Güneş ışığı deri üzerine düştüğü zaman vücut onun içindeki maddeyi D vitaminine dönüştürür. Bunun dışında tereyağı, krema, somon balığı, balık yağı, yumurta sarısı, yeşil salatalar, süt ürünleri.
Kalsiyum içeren: Süt ürünleri, kemikli et, yağlar, yoğurt, ceviz, fındık, badem, brokoli, limon, portakal, sebzeler (bamya, bezelye, karnabahar).
Fosfor içeren: Balık, et, yumurta, fırın patates.
Magnezyum içeren: Fıstık, bezelye, yeşil sebzeler, deniz ürünleri, esmer ve beyaz pirinç, portakal, hindistan cevizi.
Potasyum içeren: Patates, soya fasulyesi, salatalık, hardal tohumu, ıspanak, domates, kiraz, elma, erik, muz, kavun, karpuz tercih edilebilir.
BALIK BURCU
Kilo almaya oldukça elverişli yapıları vardır. Egzersizden hiç hoşlanmazlar. Aktif yaşamıyorlardır. Saatlerce uyuyabilir veya oturabilirler bundanda keyif alırlar. Kilo alımları duygusal yaşamları ile birebir alakalıdır.
BALIKLAR İÇİN ÖNERİLEN VİTAMİN VE SEBZELER
B1 vitamini içeren: Maya, et, fıstık, rafine edilmemiş pirinç, soya fasulyesi.
B2 vitamini içeren: Peynir ürünleri, süt, tavuk, sakatatlar, balık ürünleri, yumurta, soya fasulyesi, lifli sebzeler, badem.
B6 vitamini içeren: Yeşil yapraklı sebzeler, muz, tahıllar.
B12 vitamini içeren: Sakatatlar, ciğer, yumurta sarısı, süt.
Biotin içeren: Maya, baklagiller, et, midye.
Kalsiyum içeren: Süt ürünleri, yağlar, yoğurt, tuna balığı, ceviz, fındık, badem, brokoli, limon, portakal, sebzeler (bamya, bezelye, karnabahar).
Fosfor içeren: Balık, et, yumurta, fırın patates önerilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir