• Per. Ağu 6th, 2020

Pratik Bilgiler

  • Home
  • Pratik Bilgiler
pratik-bilgiler
pratik-bilgiler

Bu bölümde sizinle mutfakta işinize yarayacak bir  o kadar da işinizi kolaylaştıracak bilgiler paylaşacağız.Bu şekilde hem öğrenip hem de işlerimiz daha hızlı halledebileceğiz.
Balık:
Deniz ürünlerinde örneğin balık alışverişine çıktığımızda balığının solungaçlarının kırmızı ve gözlerinin parlak olmasına dikkat etmeliyiz.Balık ne kadar taze olursa yemeğin lezzeti de o derece güzel olacaktır.
Ekmek:
Bayat ekmekleri genelde atarız.Ama bayatlamış ekmeği küp veya kare şeklinde doğrayıp kızarttıktan sonra  kavanoz saklayabilir,çorba da kullanabiliriz.Mutfak robotundan geçirerek galeta unu olarak da kullanabiliriz.
Lahana:
Lahanayı seviyor fakat kokusunun bütün eve dağılmasını istemiyorsanız çözümü çok basit.Lahana pişirirken elma kabuğunu katmanız yeterli olacaktır.
Et:
Etin terbiye edilmesinin bir çok çeşidi vardır.Sizinle hem pratik hem de ete lezzet katacak bir terbiye çeşidini paylaşıyoruz.1 Kahve fincanı süt,bir çay bardağı zeytin yağı ve 1 çay bardağı soğan suyu ile eti bir müddet bu karışımın içerinde bekletiyoruz.Ardından 12 saat kadar buzdolabında bekletmek gayet yararlı olacaktır.
Hamur:
Hamur açtıktan sonra tahtaya veya tezgaha yapışan hamurlar,üzerine tuz serptikten sonra nemli bir ile silindiğinde daha kolay temizlenecektir.
 Kumpir:
Kumpir yapmadan önce patatesleri 10 dakika haşladıktan sonra çatal yardımıyla bir kaç delik açmanız patateslerin fırında daha kolay pişmesini sağlayacaktır.
Puding:
Pudingi yaptıktan sonra genelde sıcakken üzeri hemen kaymak bağlayabilir.Eğer bu durumdan kurtulmak istiyorsanız,üzerine biraz toz şeker serpmeniz yeterli olacaktır.
Kek:
Keki fırından aldığınızda kekin kalıptan çıkması bazen işkenceye dönüşebiliyor.Temiz ve ıslak bir bezi kek fırından çıktıktan hemen sonra üzerinde bir müddet beklettikten sonra keki bütün olarak çıkarmak daha basit bir iş olur.

Sayfamızı sürekli güncel tutmaya gayret etmekteyiz..Bizim paylaştığımız bilgiler haricinde sizinde bildiğiniz veya ek olarak eklemek istediğiniz bilgileri lütfen bizimle paylaşınız.